Homokpolimer
Homokpolimer története
A homokpolimer technológia megjelenése és elterjedése a XX. század végéhez köthető. Az újrahasznosítható műanyagok, mint kötőanyagok és a homok, mint töltőanyag párosításával. A technológia lényege, hogy a ledarált műanyagot homokkal kell összekeverni, majd felmelegíteni és az ömledéket présben alakra formázni. A történet tetőcserép és más építőanyagok gyártástechnológiájának kidolgozásával, majd gyártásával kezdődött.
A technológia segítségével lehetőség nyílik a különféle polimer hulladékok (zacskók, fóliák, flakonok, tartályok, rekeszek, stb.) újrahasznosítására.
A homokpolimer termékek: tetőcserép, járdaszegély, járólap, folyókák, csatorna fedőlapok, falazóelemek, stb. termelésének technológiai folyamata nem igényli az alapanyagok megtisztítását, komolyabb szétválasztását.
Csatorna fedőlap | Tetőcserép | Járólap | Pigmentek |
Az Innopress Kft. 2008-ban ismerkedett meg a technológiával, majd Ungváron alapított egy mintaüzemet. Az itt megszerzett tapasztalatok alapján a cég létrehozta saját fejlesztésű berendezéseit és kidolgozott egy korszerűbb gyártástechnológiát.
Nyersanyagok
Polimerek. A lágy (polietilén, polipropilén) és kemény (polisztirol, ABS-műanyag) polimerek külön-külön is használhatók, de a termék felhasználási területét figyelembe véve érdemes ezeket keverni (~70% - ~30%).
A technológiai eljárás során kizárásra kerülnek a magas olvadáspontú polimerek (polikarbonát, PTFE) és a gumi.
Emellett a másodlagos olvadó polimerek (pl. PVC) és egyéb szennyező anyagok (papír-, élelmiszer-hulladék) kis mennyiségben jelen lehetnek a keverékben, ami nem befolyásolja a késztermék minőségét.
Homok. Ezt töltőanyagként használják és száraznak, átszitáltnak kell lennie, és nem szabad tartalmaznia agyag- és a porrészecskéket, valamint a megengedett frakciói mérete nem haladhatja meg a 3 mm-t. Nem számít, milyen színű és eredetű a homok.
Pigment. A termék esztétikai megjelenését befolyásolja. ~1 % pigment bekeverése homogén megjelenést eredményez. Számos szín áll rendelkezésre több árnyalatban: piros, sárga, zöld, szürke, stb.
A homokpolimer előállításának technológiai vázlata
Nem kell feltétlenül a folyamatot az elején kezdeni, a polimer darálékot az ennek előállítására szakosodott cégektől is beszerezhetők.
BÉTA homokpolimer üzem
A továbbiakban bemutatjuk ezt a modulárisan bővíthető üzemet, mely legkisebb változata 2 db. gépsort tartalmaz, de 10 db. gépsorig bővíthető.
A csarnok 3 jól elkülöníthető részből áll.
A két szélső hajó végein a nagy áruforgalmat lebonyolító raktárak találhatók: a nedves homoktároló, a polimer darálék raktár, a raklap raktár, és a készáru raktár. Ezek kamionokkal jól megközelíthetők, rakodhatók. Az áru raktárokba történő be- és kiszállításának gyakorisága az üzem méretétől függ, de méretük a maximális 10 db. modulból álló termelési kapacitást is kielégíti. Bennük a villástargonca és a homlokrakodó (bobcat) kényelmesen rakodhat.
A jobb oldali oldalhajó középső részein található a gépház, ahol a zajos gépek (hidraulika tápegységek, ventilátorok, kompresszor, hőcserélők) helyezkednek el, így védve a munkateret. A technológia során keletkező hulladék hő alkalmassá tehető a használati meleg víz előállítására, illetve a fűtési rendszer támogatására.
Itt található még a száraz homoktároló, ami egyben puffer és a termelés folyamatosságát, biztonságát növeli.
A bal oldali oldalhajó közepén található a polimer daráló terem. Ez utóbbi szintén zajos terület, környezetétől ezért célszerű elszigetelni. Itt történik a gyártásközi selejt és a gépek tisztításakor keletkező anyag ledarálása, előkészítése az újra felhasználáshoz.
A középső hajó az a munkaterület, ahol az alapanyagokból a homokpolimer előállítása folyik: homokszárítása, homok és polimer összekeverése, adagolása, megömlesztése, préselése, stabilizálása, csomagolása. Az anyagáram egyirányú keresztező útvonalak nincsenek. A munkaterület végén helyezkedik el annak szélességével megegyező méretű szociális blokk (étkező, WC, zuhanyzó, öltöző). Ezáltal a modulok egymás mellé tehetők úgy, hogy a két oldalt található kiszolgáló egységek változatlanok maradhatnak.
Az üzem termelékenysége 3 műszakos munkarendben a legoptimálisabb, mert a gépek induláskor fel kell fűteni, leálláskor meg el kell takarítani és ez csökkenti az effektív munkaidőt.
Termelési folyamat leírása
A termelési folyamat úgy néz ki, hogy a homlokrakodós abba a homokszárító páros bunkerjába 1-2 kanál homokot rak, amely jelzőfénye/mobil hívója ezt jelzi. A homok bunkerek mérőcellákon állnak és töltöttségi szintjét folyamatosan érzékelik. A homokszárítók szintén mérlegcellákon állnak. A megszárított homok a kimeneti oldalon a száraz homok tároló ládakocsikba kerül, amelyek mérőcellás dokkolóban helyezkednek el és telítettségi szintjük vezéreli a homokszárítók működését. A ládakocsik homokját sűrített levegő segítségével juttatjuk fel az ömledékképző garatja felett levő adagoló egységbe, amely szintén mérőcellákon helyezkedik el.
A targoncás a big bag polimer zsák mérleg cellákon álló dokkolójának hívására (optikai/mobil jel) kiviszi a zsákot az ömledékképzőhöz. A polimer is sűrített levegővel jut az adagoló egységbe.
A pigment adagolót nagyon ritkán kell tölteni, amely a homok és polimer adagolón helyezkedik el. Ennek töltési igényét vizuálisan lehet műszak kezdetén ellenőrizni.
Az ömledékképző szintén mérlegcellára van építve. A töltési folyamatot úgy határoztuk meg, hogy sok kicsi töltetet alkalmazzunk, mert így a homok-polimer-pigment külön összekeverése elhagyható. Így az ömledékképző 1-2 kg-os adagokban kapja az automatikusan kimért alapanyagokat. Ennek ütemét az elvett ömledék mennyisége határozza meg, vagyis a termék kibocsájtás mértéke automatikusan vezéreli a bemeneti oldalak intenzitását, teljesítményét. Az ömledékképző keverőtengelyének frekvenciaszabályozott motorja is igazodik az elvételhez, így garantálható az abszolút homogén termékminőség.
Az operátor az ömledéket a présbe teszi, majd a pihentetőre. A csomagoló ember raklapokra teszi és pántolja. A targoncás raktárba viszi.
Egy művezető a teljes termelési folyamatot ellenőrizni, irányítani tudja, illetve a munkaközi szünetre menő kollégáját is helyettesíti.